Makine sektöründe ihracat rakamları Şubat’ta yükseldi / Machinery export of Turkey increased in February 2016

Adnan_Dalgakiran (3)According to the data explained, Machinery sector of Turkey exported products valued 1 billion and 83 million US Dollars in February 2016 which is meaning 6% increase compared to the value of February 2015 and 21% increase compared to the export value of last month.

Makine sektörü Şubat ayı ihracat verileri açıklandı. Yapılan açıklamada; tüm sektörler bazında Şubat’ta 14 ayın ardından ilk kez artış göstererek geçen yıl Şubat ayına göre yüzde 3,1 yükselişle 10 milyar 790 milyon dolar olan Türkiye ihracatında, artışın en yoğun yaşandığı alanlardan birinin makine sektörü olduğu belirtiliyor. Makinecilerin toplam ihracatının Şubat ayında 1 milyar 83 milyon dolar olarak gerçekleştiği bildirilen açıklamada, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış sağlandığı ve sektörün bir önceki aya göre yüzde 21 artış gerçekleştirerek önemli bir atılım gerçekleştirdiği vurgulanıyor.

“Şubat ayında ABD, İtalya ve Romanya pazarları hareketlendi”

Makineciler açısından kritik pazarlardan biri olan Rusya’daki gelişmelerin olumsuz etkilerine rağmen sektörün Şubat ayında iyi bir performans gösterdiğine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, yılın ilk iki ayı için,  2 milyar dolar hedefini makine ihracatında psikolojik sınır olarak gördüklerini ve Şubat ayını bu hedefe çok yakın sonuçlarla kapattıklarını belirterek önemli bir bilgiyi de paylaşmış:  “Başta ABD, İtalya ve Romanya olmak üzere önemli pazarlarda ciddi bir hareketlilik yaşıyoruz. Yılın kalan kısmında bu ivmenin artarak devam edeceğini ve bizi 15 milyar dolar makine ihracatı tahminimize yakınlaştıracağını düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın