TİAD Başkanı – President Hakan Aydoğdu: Tayvan ihracat açısından önemli bir konumda / Taiwan is an important export market for Turkey

Aydoğdu, ülkemiz bugüne kadar Tayvan ile ithalat ağırlıklı çalıştığını ancak bugünden sonra ihracata ağırlık vermek gerektiğine işaret ederek Türkiye takım tezgahları sektörünün buna hazır olduğunu belirtti.

Tayvan’ın 2017 yılındaki toplam ihracatının 318 milyar dolar olduğunu belirten Aydoğdu, şunları söyledi: “Tayvan’ın ülkemize olan ihracatının yüzde 23’ünü makina ve ekipman, yüzde 35’ini ise elektrikli makinalar ve tüketici elektroniği oluşturuyor. Tayvan ile takım tezgahları ticaretimizde ithalat/ihracat oranında önemli bir uçurum var. 2018 yılında Tayvan’dan 183,4 milyon dolar değerinde takım tezgahı ithal ederken; sadece 838 bin dolar değerinde makina ihraç edebildik. Takım tezgahları ithalatımızda Tayvan ilk sırada yer alıyor. Bu dengesizliğin önüne geçebilmek için Türk makinalarını Tayvan’da tanıtmamız ve bu pazara girmemiz şart. Öte yandan, özellikle tramvay ekipmanları alanında Tayvan’a ciddi bir ihracatımız bulunmakta.”

Bir cevap yazın