Türkiye makina sektörü ihracatta başarılı bir yıl geçirdi/Turkish machinery export increased in 2018

Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu: Dünya genelinde Çin ile birlikte makina ihracatını en çok artıran iki ülkeden birisi.

Türkiye Makina sektörü, ihracatta başarıl bir yıl geçirdi. 2018’de yüzde 15,5 oranı ile ihracatını en çok artıran üç sanayi grubundan biri olan makina sektörü, söz konusu dönemde 17,1 milyar dolarlık dış satışa imza attı. Tabloya biraz daha dikkatli bakınca umut veren ve mutlu eden veriler var: “Türkiye’nin geçen sene toplam ihracatının yüzde 10,1’ini gerçekleştiren makina sanayii, ihracatın ithalatı karşılama oranını ise yüzde 64’e yükseltti.” Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler veren yazıya MM Makina Magazin Dergisi’nin internet sitesinde ulaşabilirsiniz.

Chairman of the board Machine Exporters Assocation (MAİB – Turkey’s Machine Exporters) Kutlu Karavelioğlu explained the facts and figures of Turkish machinery exports in 2018 and made comment about them. Turkish Machinery Sector increased its export value 15,5 % compared to the value of last year in 2018 and is one of the 3 industrial segments increased exports. With its rapid development and the potential it has, the Turkish Machinery Sector is a sector increasing its share in the Turkish economy and exports. The share of Turkish machinery export is 10,1 % in Turkey’s total export in 2018. Rate of exports meeting imports went up to 64 %. You can read more in MM Makina Magazin website.

http://www.makinamagazin.com.tr/haber/karavelioglu-dunya-genelinde-makina-ihracatini-en-cok-artiran-iki-ulkeden-biriyiz/6308

 

Bir cevap yazın